CMS75P06CT-HF
Manufacturer Part Number:
CMS75P06CT-HF
Part of Description:
MOSFET P-CH 60V 75A TO220AB
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
141 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8620 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
2W (Ta), 183W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9.5mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA