BTB12-12S25D
- Manufacturer Part Number:
- BTB12-12S25D
- Manufacturer/Brand:
- Bellnix Co., LTD.
- Part of Description:
- DC DC CONVERTER 12V 3W
- Stock Condition:
- 39
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bellnix Co., LTD.
- Product Category :
- DC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- cUL, UL
- Control Features :
- Current - Output (Max) :
- 250mA
- Efficiency :
- 82%
- Features :
- Adjustable Output, Remote On/Off
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (With Derating)
- Package / Case :
- Module
- Power (Watts) :
- 3 W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.91" L x 0.65" W x 0.33" H (23.2mm x 16.6mm x 8.4mm)
- Standard Number :
- Supplier Device Package :
- Type :
- Isolated Module
- Voltage - Input (Max) :
- 18V
- Voltage - Input (Min) :
- 9V
- Voltage - Isolation :
- 500 V
- Voltage - Output 1 :
- 12V