MBRT120100
Manufacturer Part Number:
MBRT120100
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE MODULE 100V 60A 3TOWER
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 20 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Three Tower
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Three Tower
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 60 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
MBRT120100R GeneSiC Semiconductor 6,069 DIODE MODULE 100V 60A 3TOWER