MBRT120150
Manufacturer Part Number:
MBRT120150
Manufacturer/Brand:
GeneSiC Semiconductor
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 60A 3 TOWER
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 mA @ 150 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Three Tower
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Three Tower
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880 mV @ 60 A