DD600N18KHPSA2
Manufacturer Part Number:
DD600N18KHPSA2
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
DIODE MODULE GP 1800V 600A
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
600A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40 mA @ 1800 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Module
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.32 V @ 1800 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
DD600 Diotec Semiconductor 5,000 DIODE GEN PURP 6KV 20MA AXIAL
DD600 Diotec Semiconductor 9,043 DIODE GEN PURP 6KV 20MA