DD60KB160
Manufacturer Part Number:
DD60KB160
Manufacturer/Brand:
SANREX
Part of Description:
DIODE MODULE 1600V 60A
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
SANREX
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
60A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20 mA @ 1600 V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35 V @ 180 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
DD600 Diotec Semiconductor 5,000 DIODE GEN PURP 6KV 20MA AXIAL
DD600 Diotec Semiconductor 9,043 DIODE GEN PURP 6KV 20MA