CAB530M12BM3
- Manufacturer Part Number:
- CAB530M12BM3
- Manufacturer/Brand:
- Wolfspeed
- Part of Description:
- 1200V, 530A H-BRIDGE SIC MODULE
- Stock Condition:
- 19
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Wolfspeed
- Product Category :
- FET, MOSFET Arrays
- Configuration :
- 2 N-Channel
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 530A
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 1200V (1.2kV)
- FET Feature :
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 1362nC @ 4V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 39600pF @ 800V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 3.55mOhm @ 530A, 15V
- Supplier Device Package :
- Module
- Technology :
- Silicon Carbide (SiC)
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3.6V @ 140mA