CAB500-C/SP5
- Manufacturer Part Number:
- CAB500-C/SP5
- Manufacturer/Brand:
- LEM USA, Inc.
- Part of Description:
- AUTOMOTIVE CURRENT TRANSDUCER
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- LEM USA, Inc.
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- 0.5%
- Current - Sensing :
- 500A
- Current - Supply (Max) :
- 40mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- Linearity :
- ±0.1%
- Mounting Type :
- PCB, Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output :
- Ratiometric, Current
- Package / Case :
- Module, Single Pass Through
- Polarization :
- Unidirectional
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Sensitivity :
- Sensor Type :
- Flux Gate
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 8V ~ 16V