CAB500M17HM3
- Manufacturer Part Number:
- CAB500M17HM3
- Manufacturer/Brand:
- Wolfspeed
- Part of Description:
- 500A 1700V SIC HALF-BRIDGE
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Wolfspeed
- Product Category :
- FET, MOSFET Arrays
- Configuration :
- 2 N-Channel (Dual)
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 653A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 1700V (1.7kV)
- FET Feature :
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 1992nC @ 15V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 64900pF @ 1200V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 50mW
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 2.6mOhm @ 500A, 15V
- Supplier Device Package :
- Module
- Technology :
- Silicon Carbide (SiC)
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3.6V @ 203mA