A2K1ASQ12VDC1.6
- Manufacturer Part Number:
- A2K1ASQ12VDC1.6
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 12V
- Stock Condition:
- 315
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Coil Current :
- 133.3 mA
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Rating (Current) :
- 60 A
- Features :
- Magnetic Blowout, Sealed - Fully
- Must Operate Voltage :
- 7.8 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.2 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Switching Voltage :
- 110VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)