A2K1ACQ24VDC1.6
- Manufacturer Part Number:
- A2K1ACQ24VDC1.6
- Manufacturer/Brand:
- CIT Relay and Switch
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 24V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Automotive Relays
- Coil Current :
- 66.7 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Rating (Current) :
- 60 A
- Features :
- Magnetic Blowout
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 15.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operate Time :
- 15 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 15 ms
- Switching Voltage :
- 110VDC - Max
- Termination Style :
- Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)