A2K1ASP24VDC1.6R
- Manufacturer Part Number:
- A2K1ASP24VDC1.6R
- Part of Description:
- RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 24V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Coil Current :
- 66.7 mA
- Coil Voltage :
- 24VDC
- Contact Rating (Current) :
- 60 A
- Features :
- Magnetic Blowout, Resistor, Sealed - Fully
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 15.6 VDC
- Must Release Voltage :
- 2.4 VDC
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Switching Voltage :
- 110VDC - Max