E20/10/5-3C90-A250
Manufacturer Part Number:
E20/10/5-3C90-A250
Manufacturer/Brand:
FERROXCUBE
Part of Description:
E CORES
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
FERROXCUBE
Product Category :
Ferrite Cores
Core Factor (ΣI/A) mm-1 :
Core Type :
E
Diameter :
Effective Area (Ae) mm² :
Effective Length (le) mm :
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ :
Effective Permeability (µe) :
Finish :
Uncoated
Gap :
Height :
0.394" (10.00mm)
Inductance Factor (Al) :
Initial Permeability (µi) :
Length :
0.815" (20.70mm)
Material :
3C90
Minimum Core Cross Section (Amin) mm² :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
E 20 x 10 x 5
Tolerance :
Width :
0.209" (5.30mm)