UPB2C101MHD
Manufacturer Part Number:
UPB2C101MHD
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
500 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V