UPB2C330MPD
Manufacturer Part Number:
UPB2C330MPD
Part of Description:
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
500 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
250 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V