UPB2C101MHD1TN
Manufacturer Part Number:
UPB2C101MHD1TN
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.043" (26.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
550 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V