SDT30120CT
Manufacturer Part Number:
SDT30120CT
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 120V 15A TO220AB
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 120 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220-3
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
930 mV @ 15 A