C721U151KWYDCAWL50
- Manufacturer Part Number:
- C721U151KWYDCAWL50
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP CER 150PF X1/Y1 760V/500V
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Safety
- Capacitance :
- 150 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Style :
- Formed Leads - Kinked
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X1, Y1
- Size / Dimension :
- 0.354" Dia (9.00mm)
- Temperature Coefficient :
- Y5P (B)
- Thickness (Max) :
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 760V