FF0360SA1-R2000
- Manufacturer Part Number:
- FF0360SA1-R2000
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN FPC BOTTOM 60POS 0.5MM R/A
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
- Cable End Type :
- Straight
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FPC
- Height Above Board :
- 0.079" (2.00mm)
- Housing Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Locking Feature :
- Rotary Lock
- Material Flammability Rating :
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 60
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V