RLB0608-1R2ML
Manufacturer Part Number:
RLB0608-1R2ML
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 1.2UH 980MA 150MOHM TH
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
980 mA
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
60 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Type :
Drum Core, Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD