EMVA100ADA101MF55G
- Manufacturer Part Number:
- EMVA100ADA101MF55G
- Manufacturer/Brand:
- United Chemi-Con
- Part of Description:
- CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- United Chemi-Con
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 100 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.205" (5.20mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 75.6 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 70 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 10 V