SRR4011-100YL
Manufacturer Part Number:
SRR4011-100YL
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 10UH 1A 240 MOHM SMD
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
830mA
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
240mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
41MHz
Height - Seated (Max) :
0.051" (1.30mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
14 @ 2.52MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%
Type :
Drum Core, Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD