TYN16-600CTFQ
- Manufacturer Part Number:
- TYN16-600CTFQ
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Part of Description:
- PLANAR PASSIVATED SILICON CONTRO
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Product Category :
- SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 10 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 40 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 188A, 207A
- Current - Off State (Max) :
- 10 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 10.2 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 16 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- TO-220AB
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1 V
- Voltage - Off State :
- 600 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.6 V