TYN16-600RTQ
Manufacturer Part Number:
TYN16-600RTQ
Manufacturer/Brand:
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Part of Description:
SCR 600V 16A TO220AB
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Product Category :
SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
210A, 231A
Current - Off State (Max) :
1 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
10.2 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-3
Product Status :
Active
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3 V
Voltage - Off State :
600 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.5 V