TYN16S-600CTJ
- Manufacturer Part Number:
- TYN16S-600CTJ
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Part of Description:
- SCR 600V 16A DPAK
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Product Category :
- SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 6 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 40 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 180A, 198A
- Current - Off State (Max) :
- 1 mA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 10.2 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 16 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- DPAK
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 600 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.6 V