TYN12B-600LTJ
- Manufacturer Part Number:
- TYN12B-600LTJ
- Manufacturer/Brand:
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Part of Description:
- SCR 650V 12A D2PAK
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- WeEn Semiconductors Co., Ltd
- Product Category :
- SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 5 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 20 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 120A, 132A
- Current - Off State (Max) :
- 1 mA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 7.5 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Sensitive Gate
- Supplier Device Package :
- D2PAK
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1 V
- Voltage - Off State :
- 650 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.4 V