TYN16-800RTQ
- Manufacturer Part Number:
- TYN16-800RTQ
- Part of Description:
- SCR 800V 16A TO220AB
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 25 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 40 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 210A, 231A
- Current - Off State (Max) :
- 1 mA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 10.2 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 16 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-220-3
- Supplier Device Package :
- TO-220AB
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.3 V
- Voltage - Off State :
- 800 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.5 V