EMVA160GDA332MLN0S
Manufacturer Part Number:
EMVA160GDA332MLN0S
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.846" (21.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.566 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V