APT70SM70B
Manufacturer Part Number:
APT70SM70B
Manufacturer/Brand:
Microsemi
Part of Description:
SICFET N-CH 700V 65A TO247
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
65A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
700 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
20V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
125 nC @ 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
70mOhm @ 32.5A, 20V
Supplier Device Package :
TO-247 [B]
Technology :
SiCFET (Silicon Carbide)
Vgs (Max) :
+25V, -10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 1mA