APT75DQ100BG
Manufacturer Part Number:
APT75DQ100BG
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
DIODE GEN PURP 1KV 75A TO247
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
75A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 µA @ 1000 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
TO-247-2
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
250 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-247 [B]
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3 V @ 75 A