APT70GR120B2
Manufacturer Part Number:
APT70GR120B2
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IGBT 1200V 160A 961W TO247
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
280 A
Gate Charge :
544 nC
IGBT Type :
NPT
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
961 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
TO-247
Switching Energy :
3.82mJ (on), 2.58mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
33ns/278ns
Test Condition :
600V, 70A, 4.3Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 70A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V