APT70GR120JD60
Manufacturer Part Number:
APT70GR120JD60
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IGBT MOD 1200V 112A 543W SOT227
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
IGBT Modules
Configuration :
Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
112 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
1.1 mA
IGBT Type :
NPT
Input :
Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
7.26 nF @ 25 V
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4
Power - Max :
543 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-227
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 70A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V