APT75DL120HJ
Manufacturer Part Number:
APT75DL120HJ
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 75A SOT227
Stock Condition:
20
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
75 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250 µA @ 1200 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.1 V @ 75 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1P 200V 800MA 4-DIP