APT70GR65B2SCD30
Manufacturer Part Number:
APT70GR65B2SCD30
Manufacturer/Brand:
Microsemi
Part of Description:
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
134 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
260 A
Gate Charge :
305 nC
IGBT Type :
NPT
Input Type :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
595 W
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
Supplier Device Package :
T-MAX™ [B2]
Switching Energy :
Td (on/off) @ 25°C :
19ns/170ns
Test Condition :
433V, 70A, 4.3Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 70A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V